Jak wybrać alkomat?

Jak wybrać alkomat?

Pytanie jak wybrać alkomat stoi przed każdym, kto myśli o zakupie urządzenia mierzącego stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Wybór alkomatu to decyzja na kilka lat, a więc warto brać różne czynniki pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Warto zadać sobie wcześniej pytanie, jakie ma być główne przeznaczenie alkomatu i jak często będziemy go stosować. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję jest budżet, którym dysponujemy.

Przeznaczenie alkomatu

Przeznaczenie alkomatu może być różne. Duże grono osób poszukuje alkomatu do użytku osobistego, ale znajdą się również tacy, którzy chcą zakupić alkomat przesiewowy czy blokadę samochodową do auta. Dla właścicieli lokali i barów ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie alkomatu stacjonarnego, natomiast duże firmy i zakłady przemysłowe będą zainteresowane tzw. alkoholowymi kontrolami wejścia. Alkomaty AlcoForce to w dużej mierze dwie grupy alkomatów: osobiste i profesjonalne. Alkomaty do użytku osobistego to modele tańsze, które nie posiadają tak wyśrubowanych parametrów jak alkomaty profesjonalne czy policyjne. Za to są bardzo łatwe w użytku i mają kompaktowe rozmiary, tak jak chociażby flagowy alkomat EVO. Alkomatem profesjonalnym jest oczywiście AT 7000 Raptor, który nie tylko sprawdzi się w szeregach policji, ale też do przeprowadzania badań masowych np. podczas dużych wydarzeń, imprez masowych.

Budżet

Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, możemy wybrać alkomat z niższej półki. Zdecydowanie nie polecamy natomiast urządzeń w cenie poniżej 160 zł, gdyż takie modele bardziej przypominają zabawki niż wiarygodne urządzenia pomiarowe. Warto pamiętać również o tym, że każdy alkomat musi być serwisowany i trzeba dodać koszty kalibracji tego urządzenia do jego ceny. Po kalkulacji kosztów często okazuje się, że niewiele droższy model posiada np. bardziej wytrzymały sensor, co sprawia, że kalibracji dokonujemy rzadziej.

Częstotliwość użytkowania

Jak wybrać alkomat ze względu na częstość użytkowania? Należy zadać sobie pytanie czy alkomat będzie stosowany sporadycznie (np. po imprezach okolicznościowych, raz na miesiąc czy nawet rzadziej) czy raczej będzie to regularne użytkowanie, jak w przypadku pracowników, od których wymagana jest absolutna trzeźwość przed rozpoczęciem pracy (w dużych zakładach przemysłowych, zawodowi kierowcy). Przy częstym użytkowaniu warto postawić na alkomat nieco droższy, który jest dokładniejszy i jednocześnie żywotność jego czujnika jest dłuższa.

Dowiedz się też więcej o różnicach między alkomatami elektrochemicznymi a półprzewodnikowymi.