Elektrochemiczny czy półprzewodnikowy?

Elektrochemiczny czy półprzewodnikowy? Jaki alkomat wybrać?

Podczas poszukiwania alkomatu prędzej czy później spotykamy się z kwestią: Elektrochemiczny czy półprzewodnikowy? Jaki alkomat wybrać? Alkomaty ze względu na technologię sensora dzielą się na dwie grupy: elektrochemiczne i półprzewodnikowe. Warto wiedzieć czym różnią się te dwie grupy, aby dokonać świadomego wyboru urządzenia pomiarowego. Alkomaty półprzewodnikowe są zalecane do użytku osobistego, nie zaleca się ich jednak do badania pracowników. Natomiast elektrochemiczne alkomaty stosowane są zarówno do użytku cywilnego, jak i do użytku profesjonalnego. Alkomaty różnią się również częstotliwością przeprowadzania kalibracji. Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym należy kalibrować co 6 miesięcy, natomiast w przypadku alkomatów elektrochemicznych producent zaleca kalibrację co 12 miesięcy. W związku z tymi różnicami można uznać, że alkomat elektrochemiczny jest tańszy w eksploatacji.

Różnice między alkomatem elektrochemicznym a półprzewodnikowym – podatność na zakłócenia

Alkomaty półprzewodnikowe są podatne na tzw. „zakłócacze” czyli picie, jedzenie, palenie papierosów czy żucie gumy mogą mieć wpływ na wiarygodność wyników. Trzeba mieć to na uwadze przy użytkowaniu alkomatu. Natomiast alkomat elektrochemiczny nie jest podatny na wymienione wyżej czynniki.
Alkomaty półprzewodnikowe są w większości dużo tańsze niż alkomaty elektrochemiczne. Jest to więc wybór dobrej jakości w rozsądnej cenie. Natomiast alkomaty elektrochemiczne posiadają wiarygodność pomiaru potwierdzoną przez zastosowanie technologii policyjnej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru alkomatu?

Przed wyborem modelu alkomatu warto zwrócić uwagę na kilka istotonych czynników takich, jak: przeznaczenie i częstotliwość korzystania z alkomatu. Kolejną bardzo ważną kwestią jest budżet, jaki planujemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Warto zaznaczyć, że rozpiętość cenowa alkomatów jest bardzo duża: od tanich alkomatów za 200 zł po bardzo profesjonalne urządzenia za 1500 zł. Pamiętajmy, że zakup alkomatu to tylko początek wydatków związanych z jego użytkowaniem. Alkomat, jak każde urządzenie elektroniczne, zużywa się, a ponadto musi być w odpowiednich odstępach czasu kalibrowany. Dlatego też tak ważne są dodatkowe usługi posprzedażowe, takie jak gwarancja i darmowa kalibracja.

Więcej o tym, jak wybrać alkomat.