Kalibracja alkomatu

Kalibracja alkomatu

Dlaczego alkomat musi być kalibrowany?

Każdy alkomat niezależnie od ceny i przeznaczenia musi być poddawany raz na pewien czas kalibracji. Nie jest istotne czy urządzenie ma służyć do celów osobistych czy jest to alkomat profesjonalny albo policyjny. Kalibracja jest procesem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania każdego alkomatu.

Jak przebiega kalibracja?

Kalibracja to proces, który ma na celu kontrolę i optymalizację alkomatu. Podczas kalibracji zostaje skonfigurowane oprogramowanie alkomatu w taki sposób, aby prawidłowo wskazywał stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Cały proces polega na poddaniu alkomatu testom, a także wyznaczeniu jego sprawności na specjalnych symulatorach. Kiedy w próbach alkomat wskazuje wyniki różniące się od stanu rzeczywistego, serwisant resetuje oprogramowanie, a następnie przywraca początkowe wartości nominalne.

laboratorium_1

 

Ile kosztuje kalibracja?

Wybierając niektóre modele marki AlcoForce otrzymujesz darmową obsługę przez cały okres gwarancji. Natomiast po zakończeniu okresu gwarancyjnego serwis jest dostępny od 55 złotych brutto w przypadku alkomatów osobistych, natomiast koszt kalibracji alkomatu profesjonalnego Raptor wynosi 139 zł brutto.

Jak często trzeba kalibrować alkomat?

Alkomaty marki AlcoForce jak każde urządzenia pomiarowe muszą być poddawane kalibracji. Każdy alkomat posiada indywidualnie dobrany interwał kalibracyjny, co wynika z konstrukcji, rodzaju i przeznaczenia alkomatu. Informacje o czasie, po jakim należy kalibrować alkomat znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia. Niezależnie od zaleceń producenta i informacji podanych w instrukcji obsługi alkomat należy kalibrować zawsze wtedy, gdy pojawiają się zastrzeżenia do jego prawidłowego działania.

Podsumowanie

Kalibracja alkomatu to niezbędny proces, któremu powinien być poddany każdy tester. Aby była efektywna, należy zlecić ją w profesjonalnym serwisie. Kalibracji alkomatu nie należy mylić z jego naprawą, wymianą czujnika bądź też z procesem wzorcowania alkomatu. Tylko niektóre alkomaty mogą być poddane wzorcowaniu. Świadectwo wzorcowania sprawia, że alkomat może być dowodem w postępowaniu sądowym.

Podsumowując: odpowiednio często przeprowadzana kalibracja sprawia, że alkomat służy użytkownikowi dłużej, a także daje pewność, że pokazywane wyniki są wiarygodne. Pamiętajmy więc o tym, aby alkomat był poddawany kalibracji w odpowiednich odstępach czasu.

 

Sprawdź czym różnią się alkomaty elektrochemiczne od półprzewodnikowych.